17.02.2021 15:00 Прочитано 243 раз

Рік тому, коли в Бахмуті з’явилися перші хворі на коронавірус і довелося вперше побачити на вулицях міста медиків у «скафандрах», ми були налякані. Тоді ж в інтерв’ю газеті «Вперед» головна лікарка Центру первинної медичної допомоги міста Бахмута Світлана Шабаліна сказала сакральну фразу: «Коронавірус – це надовго, і нам треба вчитися з ним жити». На жаль, так і сталося.

Вже більше мільйона українців захворіли на COVID, у Бахмуті – майже дві з половиною тисячі. Це офіційна статистика. А скільки переболіли, зовсім не звертаючись до лікаря, або лікувалися, не роблячи тестів? Так, ми навчилися з цим жити. І сьогодні ми будемо говорити зі Світланою Вікторівною не про ці очевидні речі. Ми зустрілися, щоб поговорити про новий виклик – щеплення.

Половина бахмутівців не є прихильниками вакцинації

З цього приводу є дуже багато різних думок. Газета «Вперед» проводила опитування серед мешканців Бахмута, і з’ясувалося, що майже половина наших респондентів не є прихильниками вакцинації. В першу чергу це пов’язано з недовірою до якості вакцини. Тому перше, що я запитала у Світлани Вікторівни: що будуть колоти українцям?

– Я дуже рада, що ми повертаємося до цієї розмови, – відповідає лікарка. – Приємно, що ми одні з найперших починаємо про це говорити: тоді не мовчали і зараз намагаємося бути відвертими і розуміти страхи людей перед вакцинацією. В кожній важкій ситуації я намагаюся знайти позитивні речі. По-перше, ми повинні зрозуміти, що люди – це повністю соціальні суб’єкти, які потребують живого спілкування. Було дуже важко, але поступово ми звикли до соціальної дистанції, більш-менш навчилися дотримуватися головних правил особистої гігієни, носимо захисні маски і зараз з радістю констатуємо, що сезонного грипу майже немає. Інший позитивний фактор – це об’єднання всього людства задля подолання пандемії. Звичайно, того життя, яке було до «корони», вже ніколи не буде. Але об’єднання спільноти задля порятунку людства – це також класна річ.

Що будуть колоти українцям?

Наразі ми знаємо більше десятка вакцин, які в Євросоюзі та в США завершили третій етап технічних досліджень. Науковий прогрес є. Щодо вакцинації я зараз буду спиратися на свою особисту думку. Україна очікує декілька вакцин проти коронавірусу. Перша з них Pfizer. Там є і плюси і мінуси. По своєму складу це якісна вакцина, але умови зберігання дуже жорсткі. І транспортувати, і зберігати її до першої розморозки треба при температурі -70 градусів і потім тримати в холодильнику не більше тижня. Це дуже дорога вакцина, і ми повинні розуміти, чи всю її зможемо за цей тиждень використати. І ще одна складність – другу дозу людина повинна отримати тільки цією вакциною. Є інша вакцина – AstraZeneka. Вона може зберігатися в холодильнику більш тривалий час. Є – Moderna. Вона також зберігається в звичайному холодильнику.

Однозначно, в Україну зайде лише та вакцина, яка буде затверджена ВОЗ і по якій буде завершено повний цикл клінічних випробувань. По трьох вакцинах, які я назвала, випробування вже завершені, і вони зараз реєструються. На мою думку, скоріш за все це буде AstraZeneka.

Оберіть того, хто своєчасно надасть допомогу

– Які ускладнення можуть бути від цих вакцин?

– Від коронавірусу вже щеплено десятки мільйонів жителів землі. Так, ми знаємо, що є несприятливі події, які виникають при вакцинації, а саме: анафілактичний шок. Ця інформація була розповсюджена в соціальних мережах, в усіх ЗМІ. Але анафілактичний шок виникає і, наприклад, при щепленні проти кору вакциною, яка існує на ринку вже багато часу. За статистикою це може бути один випадок на мільйон проведених щеплень. Тобто, якщо ми говоримо, що нам відомо про три випадки анафілактичного шоку після щеплення проти COVID у світі, то це звичайна реакція. Я насамперед звернула б увагу на те, чи є в тому місці, де буде проводитися щеплення, можливість надання допомоги при анафілаксії, чи є певні навички у медперсоналу, чи є відповідний запас медикаментів. Бо то є звичайна реакція організму людини, яка не може перенести вакцину так, як більшість з нас. Головне, потрібно розуміти, чи буде надана своєчасна допомога при виникненні такого стану.

– Мені доводилося чути думки самих медиків, які не довіряють якості вакцин або не вірять у можливість дотримання всіх умов їх транспортування та зберігання, а тому самі відмовляються від щеплення. Нам анонсували, що перші вакцини потраплять в Україну вже в лютому, і першими, що логічно, будуть щеплюватися медпрацівники. Які настрої у бахмутських медиків?

– Це дуже глибоке питання, і воно полягає в довірі державним інституціям, вірніше, в недовірі до всього, що пропонує держава. Це стосується не тільки медицини. Але що стосується щеплень від коронавірусу на теперішній час, то держава довго і активно до цього готувалася. Є чіткий план, поділений на чотири етапи. Вакцинування абсолютно добровільне. Поки що. Вчора на форумі Президент вже сказав, що можливо для деяких професій, пов’язаних із спілкуванням з великим колом людей, буде введено обов’язкове щеплення. До першого етапу дійсно потрапляють медичні працівники, які безпосередньо надають допомогу в стаціонарах, бо там імовірність захворіти вища, ніж де інде. На другому етапі будуть вакциновані медичні працівники амбулаторної первинної ланки, військовослужбовці, особи віком 65+ та ті, які мають суттєві порушення здоров’я, хронічні захворювання, навіть якщо вони й молодші за 65. У третю хвилю потраплять соціальні працівники, поліцейські. На четвертому етапі будуть щеплюватися всі бажаючі.

Зараз ми дійсно складаємо списки, визначаємося з тим обсягом, з яким нам доведеться працювати, і наразі питаємо, хто готовий робити щеплення. Не дуже різниться статистика по нашому місту і серед медичних працівників, і серед всього населення щодо бажаючих щеплюватися. 49 відсотків українців кажуть «так», 51 – сумніваються та очікують на реакцію. Я вважаю, що цей відсоток постійно буде змінюватися і все буде залежати від того, наскільки класно спрацюють і держава, і сама медична сфера.

З приводу медичних працівників: я можу казати лише за тих, що знаходяться в моєму підпорядкуванні. Майже 70 відсотків на цей час вже дали згоду. Це результат нашої профілактичної роботи. І наразі мені дуже приємно, що ми з вами починаємо цю відкриту дискусію. Комусь вона незрозуміла, когось дратує, але говорити про це потрібно, люди повинні шукати інформацію, читати, покладатися на авторитетні джерела, приймати рішення та брати на себе відповідальність.

Вакцинація імунітету не знижує

– Я читала інтерв’ю з однією знаною київською інфекціоністкою, яка вважає, що людям, які перехворіли на COVID-19, особливо у тяжкій формі, не можна робити щеплення, бо це буде великим навантаженням на імунітет.

– Вакцинація жодним чином не торкається імунітету і ніяк його не знижує. Кожного дня наша імунна система бореться з тим, що нас оточує. Є такі дослідження, вони відкриті, що при вакцинації задіюється одна сота імунітету. В медичних колах є така думка, що людям, які перехворіли, можна буде відтермінувати щеплення на 3-6 місяців. З однієї причини. Вакцини дуже мало, а населення, яке потрібує захисту, багато. Люди, які перехворіли, на певний час мають захист, тобто вони можуть зачекати. Зараз науковці кажуть, що у декого імунітет після хвороби може зберігатися до дев’яти місяців, але це дуже-дуже рідко, основна частина – це три місяці, коли ми розуміємо, що людина захищена. Хоча ми вже маємо декілька випадків повторного зараження. Тому робити щеплення потрібно всім.

Власним прикладом

– Учора Президент України Володимир Зеленський заявив, що він готовий зробити щеплення вакциною, яка першою прибуде до України і готовий зробити це в прямому ефірі. Чи готова головна лікарка показати приклад своїм колегам?

– Ви знаєте моє ставлення до вакцинації. Я завжди «за» і завжди кажу, що не граю в «русскую рулетку». Якщо є захист від цієї хвороби, і я можу зменшити ризики померти від її ускладнень, то я зроблю щеплення. І зроблю його там, де мені нададуть правильну допомогу у разі виникнення анафілактичного шоку. Я готова зробити це в присутності журналістів, ви знаєте, я часто так роблю. Це не тому, що я така смілива. Я просто своїм прикладом хочу довести всім, що це досить безпечно та ефективно.

Комментарии (0)

Ваш комментарий успешно отправлен
Пожалуйста, введите Ваше имя
Пожалуйста, введите Ваш комментарий