15.07.2021 14:13 Прочитано 101 раз

Прагнення кожної сучасної людини до комфортного і автоматизованого способу життя, який буде повністю задовольняти всі потреби суспільства і водночас не вимагати великих затрат власних сил, веде наш світ до низки серйозних екологічних проблем, що сприяють здебільшого не зручності, а руйнуванню. В наш час, коли всі ці проблеми стали дуже помітними, турбота про екологію перестала бути модним трендом і завданням лише кількох відповідальних людей, вона стала об’єктивною необхідністю для всіх, хто бажає жити на планеті Земля. І з кожним днем вона ​​привертає до себе все більше уваги тих, кому не все одно.

Екологічна ситуація в нашій країні, за щорічними повідомленнями ООН, сумна: екологи стверджують, що Україна – найбрудніша країна в Європі. І, хоча заявляється, що Бахмут – один з найбільш екологічно чистих міст Донецької області, доля української держави його теж стосується. Хоч повітря і ґрунт в ньому і не забруднюються через відсутність промислових підприємств, низьку екологічну усвідомленість суспільства можна помітити, коли просто гуляєш містом – велика кількість сміття, яке лежить на землі, зламані дерева і вирвані квіти, скло і пластик, розкидані в парках, брудне повітря через скупчення машин. І це далеко не весь список проблем, що помітні у місті.

І, хоча Бахмуту пощастило в тому, що він не так забруднений, як багато інших міст України, завжди є «ідеал», до якого потрібно прагнути. Ось деякі зміни, які можуть допомогти нашому місту стати чистішим і красивішим. Проте, для того, щоби їх реалізація здійснилася швидше, необхідно спільними зусиллями доносити важливість цього до місцевої влади.

Збільшення кількості пунктів сортування сміття

Роздільний збір сміття – це практика збору й сортування сміття з урахуванням його походження, яка необхідна для того, щоби з усіх побутових відходів виділяти корисні матеріали, що можуть бути перероблені або повторно використані, щоб не шкодити планеті своїм розкладанням на звалищах. У Бахмуті вже є спеціальні сміттєві баки, в яких присутні розділені секції окремо для скла, пластику та паперу. Однак деякі люди, не бажаючи витрачати час на «марне заняття», дуже часто або викидають в них все без сортування, або йдуть до сміттєвих баків, які його не вимагають взагалі. Для того, щоб цього не відбувалося, всі точки збору сміття потрібно забезпечити сміттєвими контейнерами, які вимагають сортування, а також ввести систему покарань, щоб застосовувати їх у випадках, коли люди не будуть дотримуватися правил, викидаючи в них усе сміття разом. Коли у людей не залишиться вибору – вони почнуть більш відповідально підходити до справи.

Приймання вторинної сировини за гроші

Крім забезпечення необхідною кількістю контейнерів для сортування сміття, потрібно створити ще й спеціальні точки збору вторинної сировини, в які жителі Бахмута будуть приносити сміття і отримувати за це гроші. Такі пункти потрібні для збору у населення якісної сировини, придатної для подальшої перероблення і створення з неї чогось нового і потрібного. А грошова «нагорода» стимулюватиме в людях бажання сміття сортувати і здавати, а не викидати десь на вулиці. Така практика широко поширена в Європі, з цієї ж причини вулиці там не заповнені сміттям. Людям завжди потрібні гроші, і якщо вони будуть отримувати їх за здачу сміття, то вони не тільки будуть відповідально ставиться до свого, але ще і почнуть збирати чужий. Це дасть змогу і очистити вулиці, і привчити людей до турботи про екологію шляхом поєднання приємного з корисним.

Заміна пластикових пакетів екологічно безпечними альтернативами

Пластикові пакети, а точніше період їх розкладання, вкрай небезпечний для екології нашої планети, тому заклики відмовлятися від них у наш час звучать дуже часто. З нагоди цього президент навіть підписав Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», який Верховна Рада прийняла 1 червня. Однак, оскільки пластикові пакети в нашій країні коштують набагато дешевше, ніж, наприклад, паперові, люди не поспішають відмовлятися від них і переходити на більш безпечні для природи альтернативи. Для того, щоб заохочувати людей це робити, потрібно організувати в магазинах або певних точках безоплатну роздачу паперових пакетів або тканинних сумок. Усі пакети в супермаркетах і магазинах також треба замінити на біорозкладні.

Проведення більшої кількості заходів, присвячених екології

Дуже важливо завжди нагадувати людям про те, наскільки значимо приділяти увагу екології та її проблемам. Щоб збільшити ступінь екологічної усвідомленості жителів Бахмута необхідно проводити більше заходів, які будуть стосуватися цієї теми. Це можуть бути як зустрічі, присвячені екології та певним її аспектам, на яких інформація буде закріплюватися за допомогою різних відео- та фото-матеріалів, так і фестивалі, де інсталяції будуть показувати якої шкоди діяльність людей приносить природі або, навпаки, як усвідомлена допомога їй змінює ситуацію, конференції з представниками природоохоронних організацій (наприклад, Грінпіс), майстер-класи з перероблення сміття (наприклад, паперу, який можна переробляти вдома) або того, як зі старих речей зробити щось нове і корисне, щоб їх не викидати. Все це буде допомагати жителям нашого міста дивитися на питання ширше, а також бути ближче до природи і проблем, які з нею пов’язані.

До такого роду заходів також належать «суботники», «день довкілля» (національне екологічне свято, головна мета якого – підвищення рівня свідомості українців в питаннях, що стосуються збереження безпеки довкілля), загальні збори жителів Бахмута для прибирання сміття або насадження дерев. Їх треба проводити якомога частіше, залучати до них людей за допомогою певних винагород, для того, щоб очищення міста відбувалося в більш швидкому темпі.

Створення спеціальних доріг для велосипедів 

На відміну від автомобіля, велосипед – це найбільш екологічний вид транспорту. Але, на жаль, дуже мала кількість людей у Бахмуті віддає йому перевагу, в тому числі й через те, що в нашому місті відсутні спеціальні дороги для велосипедистів, які давали б змогу їм більш комфортно і швидко переміщатися. Створення таких доріг не тільки порадувало б людей, які вже перейшли на такий спосіб пересування, а й змусило би й інших звернути увагу на даний вид екологічно чистого транспорту. Для ще більшої стимуляції жителів Бахмута користуватися велосипедами слід створити кілька пунктів, у яких можна буде орендувати даний вид транспорту на певний час. Подібний досвід в європейський країнах збільшив кількість велосипедистів у кілька разів.

Проведення конкурсів із призами за свідому участь в екологічних заходах

Люди дуже люблять, коли певні їх дії чимось нагороджуються. І якщо екологічні заходи будуть нести собою не тільки користь для природи, але і заохочення для людей, то вони будуть приймати в них участь набагато частіше, а кількість бажаючих з кожним разом буде збільшуватися. Для цього в якості винагороди для найактивніших потрібно або встановити певну грошову суму, або влаштовувати різні конкурси з призовими місцями. Бажання одержати приз активізує роботу, що, в свою чергу, буде допомагати Бахмуту ставати чистим містом.

Анастасія Христенко.
 

 

Комментарии (0)

Ваш комментарий успешно отправлен
Пожалуйста, введите Ваше имя
Пожалуйста, введите Ваш комментарий